Originálne hojdačky v prírode. Atrakcia vo Vernári, ktorú musíš vyskúšať

Mário Patlevič

Posledné roky sa na Slovensku rozbehol zaujímavý „turistický“ fenomén. Ľudia vyhľadávajú nielen krásne výhľady z upätí hôr, ale aj tzv. hojdačky v prírode. Práve tie ponúkajú krásne pohľady na našu krajinu, trochu adrenalínu a najmä návrat do detstva.

Niektoré sú ukryté v lese, za inými si človek musí aj čo-to vyšliapať. Každopádne je to dobrá zábava ako pre veľkých, tak aj malých.

Minule som písala článok o hojdačkách pre portál Startitup, a tak som si povedala, že píšeš o niečom, kde si nebola. Miška!!! To sa na teba nepodobá, čo to s tebou tam porobili. Mimo toho, že za pol roka som bola akurát v Prešove, lebo nebol čaaaaaaas, zahanbila som sa sama pred sebou a vybrala som sa s Máriom do Vernára, neďaleko Popradu jednu okúsiť. A veruže to bolo perfektné…

O hojdačke v skratke

V obci Vernár na rozhraní Nízkych Tatier a Slovenského raja sa nachádza hojdačka, ktorá ti ponúka nezabudnuteľný pohľad na Kráľovu hoľu. Nachádza sa len 15 minút od Hotela Studnička. Vytvorila ju rodina Alexovcov (ktorá vlastní hotel), a to nielen pre hostí, ale pre všetkých, ktorí milujú byť spätí s prírodou.

Táto milá horská obec je aj východiskom na výlety do Slovenského raja, len dvanásť minút autom sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa a za necelých 5 hodín po vlastných sa z Vernára vieš dostať na Kráľovu hoľu.

Lajno romantiku nepokazilo

Zaparkovali sme pri spomínanom hoteli na parkovisku. Vystúpili sme, nadýchli sme sa zhlboka, ako sa v prírode patrí. Zacítila som štipľavý smrad v podobe lajna. Povedala som si, že žiadne lajno neuškodí a predsa mliečko od kravičiek mám rada.

Veď nedávno som písala aj o tom, že Indovia veria, že pred koronavírusom ich zachráni kravský hnoj. Lekári ale ľudí varujú a odkazujú im, že neexistujú vedecké dôkazy o jeho účinnosti, a že vďaka tomu sa môžu začať šíriť ďalšie choroby. Natierajú sa s ním od hlavy po päty. Sú to proste gurmáni. Našťastie, som už po druhej dávke a takéto „lakocinky“ nemusím podstupovať.

Našli sme drevenú tabuľku, kde sa písalo, že hojdačka je vzdialená len 15 minút po vlastných. Po 15-minútovom preskakovaní medzi lajnami sme uzreli strom a na tom strome visel vytúžený cieľ.

Hojdačka je dokonalá s úžasným výhľadom na Kráľovu hoľu a okolitú prírodu. Naozaj to je romantické miesto, ktoré nezničili ani lajná. O tom svedčí aj mojich tisíc fotiek v mobile. Ešteže mám trpezlivého frajera.

Myslím si, že táto atrakcia je perfektný spôsob ako spropagovať zabudnuté miesto a aspoň trochu oživiť turizmus. Malá investícia a veľká návratnosť. Veď si len zoberte, ak by si každý návštevník dal v hoteli, čo i len jednu kofolu či pivo (napríklad my sme si dali kofolu), za mesiac zarobia len tak možno aj 500 eur. Kiežby sa už naše Slovensko poučilo a prišlo konečne na to, že stačí len jednoduchý nápad.

Foto k článku: Mário Patlevič