Levanduľa – stelesnenie dokonalosti. Pripravte si z nej liečivý sirup

Zbožňujem levanduľu. Najradšej by som sa v nej kúpala, od rána do večera voňala, pila aj jedla. Nedávno sme sa mojou mamčou a kamoškou Jankou rozhodli, že pôjdeme na samozber tejto fialovej krásky. Keďže kvôli korone toto leto za hranice Slovenska sa asi nevyberieme, bol to dobrý plán, ako zažiť Provensálsko na Slovensku…

Levanduľové pole sa nachádza pri Trebišove v obci Stankovce. Od Košíc vzdialené približne 40 kilometrov. Bola som trochu skeptická. Čakala som skôr malé políčko s pár záhonmi fialových kvetov. Čakalo nás však milé prekvapenia. Levanduľové pole prekonalo moje očakávania. Tisíce kvetov na jednom mieste vyzeralo, ako keby sme sa naozaj ocitli niekde v Provensálsku.

Nič neostávalo len si natrhať z tejto bylinky a odniesť si ju domov na výrobu sirupu. Síce zovšadiaľ na náš číhali čmeliaky, snažila som a ich ignorovať a užívať si tieto „francúzske“ chvíle. Veď sústrediť som sa mohla aj na motýle a tých tam bolo naozaj hojne.

Foto: lux
Foto: lux

Zázraky levandule

Pozitívne účinky levandule sú známe už stovky rokov. Má medicínske aj kozmetické využitie. Je to bojovníčka proti zapálenej pokožke, pomocníčka proti vráskam. Požíva sa aj na akné, pri bolesti nôh, zastavuje vypadávanie vlasov a dokonca ochráni aj pred otravným hmyzom.

Pripravte si sirup z levandule

Levanduľu môžete využiť aj v kuchyni. Prezradíme vám jednoduchý recept na prípravu sirupu. My ho s mamkou pripravujeme už niekoľko rokov, a teda môžem povedať, že je naozaj osvedčený a na prípravu nenáročný. Keď som to zvládla ja, tak vy určite.

Potrebujeme (na 700 ml sirupu):

2 hrste nastrihaných levanduľových kvetov
500 ml vody
1 citrón
1 KL kyseliny citrónovej
1 balíček cukru na sirup

Postup:

KROK 1: Kvety levandule opatrne odstrihneme. Na 700 ml sirupu nám postačia dve hrste.

KROK 2: Na 700 ml sirupu nám postačia dve hrste.

KROK 3: Namočíme ich do vlažnej a prevarenej vody. Pridáme nakrájaný citrón a 1 KL (zarovnanú) kyseliny citrónovej. Následne pridáme cukor a na noc odložíme do chladničky.

KROK 4: Zmes na druhý deň precedíme najlepšie cez gázu. Sirup privedieme do varu a  päť minút povaríme. Penu, ktorá vznikne odoberieme a horúci sirup nalejeme do sterilizovanej fľašky.

KROK 5: Fľašu uzavrieme a na cca 20 minút položíme naležoto.

Harmónia protikladov

Fialová farba bola v minulosti známa aj ako farba smútku. Kresťania ju používali ako náhradu za čiernu. Symbolizovala duchovno a tajomno. Dnes ju skôr poznáme ako farbu diplomacie, rozvahy a kreativity. Fialová je obľúbená najmä medzi ľuďmi s veľkou fantáziou a s poriadnou dávkou vášne.

Predstavuje takisto pohľad do budúcnosti, vizionárstvo a originalitu. Fialová je známa aj ako farba intuície. Vzniká kombináciou dvoch silných farieb. Červenej, ktorá je označovaná ako mužský odtieň, a modrej, ktorá je zase ženská farba. Dochádza tak k harmónii protikladov. Aj preto v sebe ukrýva akési tajomstvo a nesúlad.